За ініціативою Терехова…
Чергова маніпуляція з продуктовими наборами від Терехова, яку слід розібрати в деталях, щоб у громади було розуміння, звідки насправді береться гуманітарка та як Терехову в інфополі вдається її роздавати від себе.
Отже, 10 січня на сторінці ХМР (муніципалітету) з’явився пост, що комунальникам “…передали за ініціативою Харківського міського голови” гуманітарну допомогу:
Майже такий самий пост з’явився на сторінці КП «ХАРКІВВОДОКАНАЛ» за виключенням останнього абзацу, де директор дякує Терехову та іншим:
Отже, з усього цього складається враження, що Терехов подарував комунальникам 900 ящиків з продуктами — наче зі свого кошика витягнув. Також там ще згадується якась організація «Я врятований». Там сказано наступне: “передали за ініціативою Харківського міського голови Ігоря Терехова та за підтримки громадської організації «Я врятований»”. Якщо читати буквально, то здається, що Терехов захотів подарувати ящики та хтось там йому допоміг. Як же ж було насправді? Розберемось.
Дуже спрощує нам цю задачу звітне фото. В ньому на коробках ми чітко бачимо логотип організації при ООН World Food Programme (сайт), що займається наданням гуманітарної допомоги по всьому світу.
Зараз WFP працює в Україні на прохання Уряду. Про це докладніше можна почитати ось тут та задонатити. Там же є документ з відповідями на питання, де в деталях розписано все необхідне. Ось найцікавіше для нас:
Отже, ми тепер знаємо, що є організація WFP (ВПП), що збирає гроші та через партнерів роздає продуктові набори тим, хто цього потребує. Тепер виникають питання:
А чи належать комунальники до однієї з тих категорій, щоб отримувати продукти? Однозначної відповіді немає. З однієї сторони, їх можна віднести до категорії “особи з низькими доходами”, а з іншої — вони ж отримують зарплатню та бюджет міста почувається досить непогано, то чому їм потрібно додатково допомагати? Повернемось до цього питання пізніше
Деяка несправедливість схована у тому, що “не комунальникам” потрібно ще доводити, що вони потребують допомоги. Я проконсультувався с декількома керівниками волонтерських організацій, що отримують ті ж самі набори для розповсюдження. Я спитав у них про умови, які їм ставить WFP на практиці. Від них просять звіти — скільки та кому було роздано. Ось список тих, кому роздають набори:
- Діти з інвалідністю
- Багатодітні
- Одинокі батьки
- Лежачі люди з інвалідністю
- Опікуни, прийомні сім’ї
- Внутрішньо переміщені особи з дітьми чи ті, що втратили житло
- Постраждалі від війни
- Діти до 3-х років
- Онкохворі
Тут так само є одна категорія, до якої можна віднести комунальників — “постраждалі від війни”. Хоча, звісно, напряму співробітники КП не постраждали, просто у них низькі зарплати (не тільки через війну), але ж є ще багато інших професіоналів, що так само втратили через війну значну частину свого доходу.
Так чи інакше, але це справа WFT слідкувати, куди витрачаються гроші донорів, тому я не буду судити, чи правильно відносити комунальників до тих категорій.
UPD: Я зв’язався з керівником ГО “Я ВРЯТОВАНИЙ”, та він надав мені наступний коментар: “У нас все погоджено з нашими партнерами та взаємодія у нас з усіма структурами в місті Харкові, тому що ми вважаємо, що зараз треба об’єднуватися заради перемоги!”
Чому продуктові набори розповсюджуються через громадську організацію, а не надаються напряму органами самоврядування?
А ось це питання вже цікавіше для нас. Припустимо, що WFT дозволяє роздавати комунальникам, то чому ж це не робиться через органи самоврядування? Це б наче було логічніше. А тут виходить, що реабілітаційний центр отримує набори та передає їх громаді? Це якось дивно! Чому реабілітаційний центр піклується про комунальників, а не місцеве самоврядування? Навіщо муніципалітету звертатись до посередника? Не буду стверджувати, але виглядає це не дуже прозоро зі сторони муніципалітету.
Річ ще у тому, що це далеко не перший випадок, коли продуктові набори передаються комунальникам через це ГО “Я ВРЯТОВАНИЙ”. Ось ще декілька звітів з їх сторінки:
Отже, через це ГО різні харківські КП отримали вже багато продуктових наборів.
Що не так?
Ви спитаєте: що тут поганого, коли людям роздають їжу? Війна на дворі та це гарна допомога. Звісно, в цьому нічого поганого нема. Проблема у тому, як це роблять. По пунктах:
- Не згадують організацію, яка насправді доставила ці набори. Ми подзвонили їм та спитали, чи мають місцеві органи влади в повідомленні вказувати, що продуктові набори надаються від WFP. Відповідь: так, якщо цього не вказано, то ці продуктові набори, скоріше за все, не від WFP. А ви бачите хоч одну згадку про цю організацію в повідомленнях муніципалітету? Я — ні.
- Подається як заслуга мера — використовується формулювання “за ініціативою Терехова”. Ініціатива тут зовсім інша, вона йде від донорів, а не від Терехова. От давайте чесно — що зробив мер, щоб роздались ці набори? Дав дозвіл чи що? Хай там що, але ця роль лише функціональна та входить в його обов’язки. Однозначно, ця роль набагато менша, ніж самої WFT, яка надала допомогу. Але чомусь про неї ані слова, а про Терехова є. Це політична корупція, яка викривляє реальні заслуги учасників процесу. Саме тому потім люди думають, що за відкриття магазинів на Салтівці треба дякувати Терехову. А як ще їм думати, якщо у місті навіть чужі продуктові набори за його ініціативою роздаються…
- Чому продуктові набори стануть “вагомою підтримкою комунальників”, як вони кажуть? Причина проста — дуже низькі зарплати комунальників, тому це “особи з низькими доходами”. Настільки низькі, що вони щиро радуються базовому продуктовому набору. Вибачте, але як можна називати комунальників героями та тримати їх в таких умовах праці одночасно? Якщо вони герої, то може їм треба підняти зарплату, покращити умови та таке інше? З бюджетом все відносно добре, то може вже час переіндексувати хоча б зарплати? Якщо знайшлось 232 млн на безглузду реконструкцію, то чому б не попіклуватись про людей, що обслуговують місто щодня? Ні, меру вигідніше лицемірно лише нахвалювати їх та утримувати на пільгах та ось таких подачках. Він добре знає, що мало хто буде цікавитись бюджетом та реальними справами. Ти більше, ніхто не буде бунтувати. Проковтнуть… Все це мені нагадує Дубай — місто, яке побудовано майже рабським трудом з зарплатами по $250, але на фотках всі бачать поліцію на Lamborghini та дорогі хмарочоси. Харків саме такий, але у меншому масштабі.
Підсумуємо. Добрі люди скинулись по всьому світу та надіслали продукти українцям, які потерпають через війну. Харківський муніципалітет “присвоїв” ці продукти собі через громадську організацію та роздає без згадування WFP. Самим фактом роздачі продуктів всім комунальникам підкреслюється їх статус у місті — “особи з низькими доходами”. Спочатку мер зі своєю командою створили цей прошарок населення у нашому місті, а тепер піаряться на допомозі їм.
Підкреслю ще раз, що я не маю нічого проти комунальників — ці люди роблять свою роботу. Я допускаю, що у міста дійсно не вистачає грошей на зарплатню (навряд чи, бо це просто питання пріоритетів) та WFT не проти надавати їм таку допомогу, але в такому разі це треба робити правильно — називаючи справжніх донорів та не приплітаючи туди муніципалітет. З таким успіхом завтра почнуть говорити, що харків’яни пересуваються містом “за ініціативою Терехова”, бо йому підпорядковуються КП, що займаються ремонтом вулиці.
Підписуйтесь на канал “Харків для людей”