Хибні висновки про переходи в Німеччині
Блогер з ТікТок зловив хвилю — показав, що в Німеччині нібито роблять пішохідні переходи без зебри та знаків, а отже пріоритет на них має авто.
Я прийшов до нього в коментарі та почав пояснювати, що він говорить дурниці, бо не розуміє причин таких рішень. ТікТок — це не місце для глибоких дискусій, але він запустив занадто шкідливий наратив, тому я не зміг стояти осторонь та написав пост, в якому пояснив основні помилки в його логіці. Не хочу повторюватись — почитайте.
Далі в коментарях я намагався його переконати, але людина не чула, а лише обіцяла показати нове відео, в якому все пояснить, чому так відбувається. Спойлер — нічого він не пояснив.
Отже, людина з Німеччини, яка володіє німецькою, показує відео, в якому доводить, що там фактично прибирають пішохідні переходи, бо так нібито краще всім. Як в таке не повірити? У відповідь українці аплодують — у нас також так треба робити, бо дістали ці пішоходи зі своїми правами. Все це набирає чимало переглядів — вже 80 тис. Що це якщо не небезпечне шкідництво?
Автор випускає наступне відео, в якому додатково “пояснює” все.
Деякі реакції на нове відео:
Таких реакцій більшість, тому я вважаю такі ТікТоки занадто шкідливими, щоб мовчати про це.
Аналіз
Я знайшов ці локації та трішки їх проаналізую в цьому пості, щоб показати, що не все так просто, як здається обивателю. Обидві в невеличкому містечку Фінстервальде з населенням 16 тис. Як він взагалі це порівнював з житомирською трасою?
Почнемо з найскладнішого для українського мозку — “перехід” без зебри (локація).
Для початку нагадаю, що це ніякий не перехід, а просто стежинка. Автор стверджує, що там раніше був звичайний перехід. Можливо, але супутникові знімки з 2009 показують, що зебри там не було давно(, хоча міг бути знак).
Байдуже! Нас цікавить інше — навіщо таке робити? В Німеччині раніше було заборонено переходити поза переходом. Згодом вони це виправили та дозволили перехід фактично будь-де, але без пріоритету для пішохода. Можливо через це прибрали зайві зебри.
В таких умовах виникають нові виклики — бажано, щоб пішоходи переходили в одному місці. Власне для цього й робляться зручні стежинки з тротуаром та пониженнями бордюрів, але без переходу. Ось приклад прямо з Берліну, де я трішки описував цю логіку.
Ось декілька прикладів з того ж містечка Фінстервальде:
Ніщо не заважає пішоходу переходити за 30 метрів від цих локацій. Одначе коли у тебе добре сплановані вулиці та всі стежинки, то в цьому немає сенсу…
Власне в Англії точно така ж логіка — у них повсюди натикано цих острівців, хоча переходу немає. Ось моє відео з таймінгом, де це добре видно.
Також варто не забувати, що це реально невеличке містечко. Автор стверджує, що в ньому мало переходів. Покажіть мені українське містечко на 16 тис. в якому буде стільки переходів, засобів заспокоєння трафіку та тротуарів в цілому!
Отже, екологія, про яку розповідає автор — це не першочергова причина, а бонус сповільнення трафіку та дозволу переходити вулицю будь-де. Першочергова причина — це розв’язання проблеми із забороною переходити вулицю будь-де. Це називають jaywalking та ця заборона — це дурість, бо порушують тоді всі без виключення.
Переходимо до другої локації. Тут фантазію тіктокера взагалі понесло. Він кожен перехід почав називати “залишками переходу”. Це після попередніх висновків, що нібито без переходу безпечніше, бо пішоходи краще дивляться по сторонах. Через що складається враження, що в Німеччині дійшли до химерного висновку, що пішохідні переходи — це зло, яке розслабляє пішоходів та від них потрохи позбавляються.
Дивує, що пан взявся пояснювати іншим причини та навіть не спробував загуглити щось про локації, які він показує. Я без німецької розібрався, а йому… це окремий біль.
Так от, власне друга локація — це центр міста. Там зробили реконструкцію в минулому десятиріччі. Ось різниця було/стало:
3 смуги перетворились у 2, бо звузили проїзну частину. Взагалі, там на левовій частині міста зробили зону 30 км/год та точаться дискусії, щоб зробити 30 км/год по всьому місту. Впевнений, що це питання часу.
Власне на цій вулиці чимало засобів заспокоєння трафіку — шикани, викривлення та таке інше.
А щоб туди зайвий раз не заїжджали авто, зробили об'їзну вулицю. А ще в цій зоні немає головної дороги, а діє правило “перешкода праворуч”. Це означає, що на кожному перехресті треба бути дуже уважним.
Чомусь про все це автор не розказує! Чи сподобалось би таке нашим водіям? Ні! Бо я пишу про це декілька років та добре знаю їх реакцію на таке. Автор відео показує максимально незручне середовище для авто під соусом, що все робиться для авто — прибирають переходи. Він би ще показав пішохідну вулицю та розказав, що на ній прибрали переходи.
Переходів там не було. А після реконструкції вони там просто не потрібні в таких умовах.
Та й взагалі подивіться ось це відео від місцевого мешканця, щоб оцінити зручність вулиць для авто. Особливо в центрі.
Ледь не забув. Наш герой неправильно пояснює німецькі ПДР. Він показує в одному зі своїх відео, що на перехресті лише один перехід із зеброю, а на всіх інших — надавайте дорогу автівкам. Це неправда. Якщо авто повертає, то воно має надавати дорогу пішоходу (тут описана логіка, вона насправді схожа на нашу).
Фактично пропускати потрібно лише автівки, що їдуть прямо. Тому на ось цьому перехресті, що біля тіктокера, при повороті треба всіх пропустити.
Як і в цьому відео…
Висновки
Як бачите, не все так очевидно, як здається. Точніше — іноді все зовсім неочевидно. Підписуйтесь на мій або будь-який інший урбаністичний канал, щоб розуміти, чому в Європій такі вулиці, та не фантазувати ще й зі шкодою для України.
Нам варто просувати урбаністичні рішення, а не псувати крихти того доброго, що залишилось. В містах у нас критично не вистачає переходів. Люди не дотримуються ПДР та не пропускають на поворотах. А такі як цей тіктокер лише підсилюють неправильні шаблони. Припускаю, що ненавмисно.
P.S. Ну, а якщо автор не усвідомить помилок після прочитання цього посту, то я побажаю одного — отримати штраф за порушення в Німеччині та зняти нове відео: ”Виявляється, що не все так просто”. Я обіцяю, що допоможу його в такому разі розповсюдити. Але краще все ж вчитись на чужих помилках.