Як штрафує фінська поліція
Погляньмо, як поліція дбає про дотримання ПДР у фінській столиці. Цей приклад дуже показовий, адже саме Фінляндія, як і Швеція, Норвегія та Данія вважаються взірцем щодо безпеки дорожнього руху. Їх статистика в декілька разів краща за нашу (4 проти 10 загиблих на 100 тис.). У 2019 році в Гельсінкі не загинуло жодного велосипедиста чи пішохода!
Це не просто так — у фінській столиці проходила перша глобальна конференція Vision Zero, вони мають найкращі практики. А ще у них чимала зима з кригою та іншими небезпеками — не вийде списати на “у нас клімат не той”. Тому їх досвід максимально цікавий.
Дехто може подумати, що справа лише в зниженні швидкості, кругових перехрестях та інших схожих інженерних засобах. Не тільки. Завжди залишається робота з контролю для поліції. Ось головний комісар на своїй сторінці у Твітері публікує відеозаписи, як поліція штрафує порушників. Добра частина цих відео — порушення проїзду пішохідних переходів.
Кожного разу він пише про штрафні санкції щодо порушника. В основному це кількість штрафних днів та позбавлення прав. У Фінляндії розмір штрафу вираховується від чистого прибутку. Складна система, тому є калькулятор. Так, для доходу у 3000 євро розмір штрафу становитиме 33 євро для сім’ї з 3 дітьми, або 45 євро, якщо водій нікого не утримує. Відповідно 14 штрафних днів — це 462 та 630 євро.
Тому отримати штраф у розмірі 15% від доходу за ігнор пішохода, що очікує біля переходу — це доволі відчутна санкція.
Одначе не завжди все закінчується грошами. В деяких випадках позбавляють прав на певний термін — від 1 місяця. Далі ви самі побачите, що поліція не шкодує порушників. Дуже важливо, що термін невеликий, але й достатньо неприємний. Наприклад, для таксистів — це дуже чутлива санкція.
Закінчили розбиратись з системою штрафів, то можна перейти до найсмачнішого — порушення.
Почнемо з найдивнішого, бо взагалі не очевидно, де там порушення.
Таксист просто не пригальмував перед переходом. Таким чином, поліція вважає, що він не впевнився у небезпеці проїзду. В коментарях чимало питань — чи мав він гальмувати? Комісар Денніс Пастерштейн відповів, що мав до повної зупинки:
Чесно кажучи, це навіть для мене трохи шок. Хоча це схоже на особливість їх ПДР:
Водій транспортного засобу повинен знизити швидкість або зупинитися перед пішохідним переходом, щоб пропустити пішоходів, які вже знаходяться на переході або збираються перейти дорогу.
За це порушення водій отримав 14 днів.
Як думаєте, наскільки б швидко змінились харківські водії, якби у нас штрафували за таке? Наскільки ж сильно це відрізняється від нашої філософії “формально поки пішохід не став на перехід, він не має переваги, тому порушення немає”. А тут навіть пішохода не було! Штрафують за те, що на такій швидкості водій не помітив би того пішохода.
Готові продовжувати?
Типова для України ситуація — водій проскочив на переході, бо, як у нас кажуть “відповідно ПДР я йому не перешкоджав”.
У грудні 2023 року я опублікував у себе на сторінці відео, де патрульна поліція чинить таке саме порушення. Там ще був коментар, який начебто доводив, що це не порушення. Через це мене запросили в Поліцію, де намагались пояснити, що відповідно до наших ПДР, це не є порушення. У Фінляндії за таке забирають права. Порівнюйте. Робіть висновки.
На наступному відео схожа ситуація, але тут вже діти. Позбавлення прав на певний термін.
Наступний кейс — пішохід з валізою очікує біля переходу. Не надали перевагу. Штраф — 14 днів.
По-перше, знов звертаю увагу, що в принципі не має бути такої ситуації, коли водіям дозволено перетинати перехід, коли на ньому знаходиться пішохід. По-друге, у Фінляндії вважається злочином, якщо ти не пропустив пішохода, який готується перейти, а не тільки вийшов на перехід.
Я прямо передбачаю, як у нас додають таку норму в правила та чимало людей починають розповідати, що це маячня, як мені зрозуміти, що у пішохода в голові, може він просто стоїть? Все це я читав чимало разів навіть від розумних людей. Але в Фінляндії це рятує життя.
Рушаймо далі. Водій не пропустив пішохода — права на полицю та 25 штрафних днів!
Та останнє відео, яке стосується більше проїзду світлофорів, але там є перехід, тому залишу його. Водій виїхав на жовтий сигнал. Результат — 24-денний штраф та позбавлення прав.
Під цими відео також цікаво вивчати коментарі. Здебільшого люди підтримують та підказують, де ще можна наловити таких порушників. Є коментарі, в яких пишуть, що цього мало, треба більше контролю. Також бачив декілька коментарів, в яких людям не подобається, що поліція займається мисливством на водіїв замість приборкання емігрантів. Тому не треба думати, що там всім це подобається. Але це разом з інженерними рішеннями працює!
Як думаєте, якщо у Харкові поліція діятиме так само щодо захисту пішоходів, як швидко водії перевчаться та почнуть пропускати? Можна сказати, що там ПДР та закони кращі. Це так, але ініціативність ніхто не скасовував. Ніхто не забороняє вчити правильно пропускати пішоходів. Замість цього ми бачимо лише виправдання небезпечної їзди.
Порівняйте, як поліція комунікує там, та у нас. У нас більше постів зі звинуваченнями пішоходів, ніж пояснення ПДР для водіїв. Там комісар чітко дає знати базу:
А штрафи та такі відео, які, до речі, набирають сотні та десятки тисяч переглядів, ефективно нагадують водіям, як чинити не можна.